Zamiast likwidować Zakładowy Zbiorowy Układ Pracy, trzeba dopasować go do nowych realiów – uważa część działających w PKP Cargo związków zawodowych. Ich przedstawiciele zaprosili zarząd spółki do rozmowy w tej sprawie.
W ostatnich dniach zarząd PKP Cargo – po zapowiedzi
kolejnych zwolnień grupowych, które miałyby nastąpić w ciągu najbliższego roku – przedstawił alternatywne rozwiązania, które miałyby pozwolić na uniknięcie tego scenariusza. Chodzi o
szybsze odstąpienie od Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Choć ten ostatni został
wypowiedziany przez zarząd jeszcze w ubiegłym roku, wciąż obowiązuje dwuletni okres wypowiedzenia, który kończy się dopiero w połowie roku 2026.
Władze spółki chcą przekonać organizacje pracownicze do zgody na jego wcześniejsze zakończenie (zgoda ta jest koniecznym warunkiem przeprowadzenia tego zabiegu). Zastąpienie ZUZP „nowoczesnym systemem motywacyjnym, opartym o rzeczywistą efektywność pracy” ma, jak twierdzi zarząd, pozwolić na uzyskanie oszczędności porównywalnych ze zwolnieniami grupowymi lub większych. Część organizacji związkowych ma jednak inny pomysł.
W piśmie podpisanym przez przedstawicieli sześciu organizacji (Krajowy Sekretariat Kolejarzy NSZZ „Solidarność 80”, Federację Związków Zawodowych Maszynistów Kolejowych, Federację Związków Zawodowych Kolejarzy, ZZ „Kontra” i Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP) postawiono propozycję zmian w ZUZP. Miałyby one zostać ujęte w Protokole Dodatkowym nr 17. – Celem proponowanych rokowań jest dostosowanie postanowień Układu do aktualnych uwarunkowań społeczno-gospodarczych, potrzeb pracowników, a także specyfiki wykonywania pracy poszczególne grupy zawodowe zatrudnione w PKP CARGO S.A. – czytamy w dokumencie.
Według związkowców wprowadzenie zmian ma umożliwić też dostosowanie ZUZP do
nowej struktury organizacyjnej PKP Cargo. Sygnatariusze uznają taki krok za niezbędny „dla zapewnienia klarowności i skuteczności stosunków pracy, funkcjonowania spółki oraz ochrony interesów pracowników”.
Rozmowy miałyby dotyczyć czterech głównych zagadnień. Tylko pierwsze dotyczyłoby tej sfery, którą chce zreformować zarząd (wysokości oraz struktury wynagrodzeń zasadniczych i dodatków). Kolejne punkty to uregulowania dotyczące czasu pracy i odpoczynku, bezpieczeństwo i higiena pracy oraz mechanizmy nabywania i waloryzacji świadczeń pracowniczych i wynagrodzeń. Związkowcy przewidzieli też możliwość omówienia innych kwestii, zgłoszonych przez stronę społeczną lub przez pracodawcę.
– W związku z powagą sytuacji związanej z trudnym położeniem PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji oczekujemy niezwłocznego przystąpienia do rokowań. Prosimy o wskazanie terminu spotkania inicjującego rokowania oraz wyznaczenie przedstawicieli strony pracodawcy do udziału w pracach zespołu rokowaniowego – podsumowali autorzy pisma. Jeśli dojdzie do rozmów i uda się wypracować porozumienie, zarząd przewoźnika miałby wycofać się z wypowiedzenia ZUZP.